Wakacje na Maderze

madera

Większości z nas urlop kojarzy się z leniuchowaniem i ciepłymi krajami. Chętnie odwiedzamy krainy śródziemnomorskie, a także wybrzeża Afryki. Regiony te są oblegane przez turystów, dlatego coraz częściej zaczynamy poszukiwać miejsc równie pięknych, lecz bardziej ustronnych. Takim miejscem jest Madera.

Położenie

Madera jest wyspą należącą do Portugalii. Położona jest na Oceanie Atlantyckim. Jest to jedna z wysp archipelagu, w którego skład wchodzi dodatkowo wyspa Porto Santo i wiele, drobnych wysp bezludnych. Madera odkryta została dopiero w XV w., dlatego ekosystem w tamtym miejscu jest idealnie zachowany.

Klimat

Madera słynie z delikatnego klimatu, który nazywany jest „wieczną wiosną”. Jest to więc idealne miejsce dla osób, które chcą obcować ze śródziemnomorską naturą, a boją się włoskich czy hiszpańskich upałów.

Fauna i flora

Na Maderze znajdują się wulkaniczne klify. Jest tam także wiele szlaków górskich, jednak nie są one zbyt wymagające. Tworzą typowo rekreacyjne wycieczki. Wody na Maderze są krystalicznie czyste. Przed wprowadzeniem cywilizacji na wyspę, była ona porośnięta prawie w całości gęstym lasem. Aby stworzyć tam miasta wypalono duże obszary. Jednak pozostałe wawrzynowe lasy maderskie zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Madera słynie przede wszystkim z przepięknych krajobrazów.

Architektura i sztuka

Jest to prawdziwy raj dla miłośników gotyku. Spotkamy tu wiele budowli w stylu manuelińskim. Oprócz tego jest to prawdziwa skarbnica malarstwa flamandzkiego. Zbiory znajdują się przede wszystkim w dwóch muzeach tj. w Muzeum Sztuki Sakralnej w Funchal i w Muzeum Sztuki Współczesnej w Port Sao.

Wino

Wino Madera to drugie, zaraz po Porto najbardziej popularne wino portugalskie. Wino to występuje w czterech odmianach- Malmsey- słodkie, Bual- półsłodkie, Verdelho- półwytrawne, Sercial- wytrawne. Sekretem tego wina jest obróbka w wysokiej temperaturze, dzięki czemu nie traci jakości nawet wiele miesięcy po otwarciu.

Historia i sławne postaci powiązane z Maderą

Jeżeli chcemy zaczerpnąć wiedzy historycznej Madera to idealne miejsce. Mimo, że wydaje się odcięta od cywilizacji zawędrowało tu wiele sławnych osób. Już Krzysztof Kolumb handlował tu cukrem. Miejscem tym zachwycał się Ernest Hemingway, a mieszkała tutaj Sisi, żona cesarza Franciszka Józefa. Bywał tu także Józef Piłsudski, a nawet Lech Wałęsa.

Atrakcje, których nie możesz ominąć

• Dolina Zakonnic- coś dla fanów mocnych wrażeń, droga do tego miejsca prowadzi po stromych zboczach, ciągnących się serpentynami
• Funchal- stolica Madery, nie jest to „typowa stolica”, nie znajdziemy tu wielu zabytków i nowoczesnych wieżowców. Warto wybrać się natomiast na rynek rolników.
• Pieco de Ariero- jeden z najwyższych szczytów Madery. Miejsce dla leniuszków kochających piękne widoki, gdyż można podjechać tam samochodem.
• Naturalne Baseny- niesamowicie zagospodarowane lawowe formacje, relaks i zdrowie w jednym

Madera to niesamowita kraina, która sprosta wymaganiom nawet najbardziej doświadczonych podróżników. Jest to miejsce idealne dla osób uciekających od zgiełku. Madera jednak coraz częściej pojawia się w ofertach przeróżnych biur podróży, więc wybierzcie się tam póki wolna jest od natłoku handlu, ofert specjalnych i „typowych turystów.

Related posts

Leave a Comment