Co można wykonać metodą scrapbookingu?

co można wykonać metodą scrapbookingu

Scrapbooking to metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu różnych elementów i tworzeniu skomponowanej, często trójwymiarowej całości. Metoda ta jest bardzo efektowana i wygląda elegancko. Nadaje się więc na wiele okazji, dlatego staje się coraz bardziej popularna. Scrapbook oznacza album wykonany tą metodą, jednak tym sposobem można wykonać wiele innych ciekawych rzeczy. Jakich? Przekonajcie się sami:

Album

Najbardziej klasyczny i pierwotny pomysł. Metoda ta została stworzona właśnie do ozdabiania albumów na zdjęcia. Można robić to różnymi sposobami, zależy od zaawansowania twórcy. Istnieją gotowe podkłady na spirali gotowe do ozdabiania. Jednak jeżeli chcemy stworzyć w pełni swój projekt możemy kupić karty, które odpowiednio przytniemy i połączymy według własnego pomysłu: spiralą, wstążką czy ozdobną tasiemką. Zdjęcia również możemy wycinać, aranżować w kolaże, obcinać nożyczkami ze wzorkiem. Podstawą każdej pracy będzie papier scrapbooking.

Jeżeli planujemy sprzedać album należy wykonać sam projekt bez zdjęć, jednak nie zapominając o miejscach na fotografie. Naklejamy jednak wszelkiego rodzaju ozdoby. Zostawiamy album tak, by jedyne co trzeba było do niego zrobić to wkleić zdjęcia. Natomiast jeżeli album tworzymy do użytku własnego możemy zdjęcia wklejać na bieżąco i komponować je z całością. Albumy mogą być tematyczne wystarczy dobrać odpowiednie dodatki: weselne, urodzinowe czy związane ze chrzcinami. Mogą być też bardziej uniwersalne motywy: wakacje, vintage czy samochody.

Ramka

Jeżeli kupisz drewnianą ramkę, która wydaje ci się smutna najlepszym rozwiązaniem będzie ozdobienie jej metodą scrapbookingu. Wydaje ci się to niemożliwe? Wystarczy kupić odpowiedni klej! Do ramki możesz dokleić kwiaty, motywy walentynkowe czy jakiś napis. Z płaskiego, nudnego kwadratu możesz stworzyć prawdziwe cudo. Ozdobić możesz pojedyncze ramki czy też takie, które mają więcej miejsc na zdjęcia. Świetny efekt drewnianej ramce może dać również wytworzony przez nas embossowany wzór. Stworzyć go możemy przy użyciu techniki zwanej embossing na gorąco.

Przepiśniki

Jeżeli jesteś pasjonatem gotowania możesz stworzyć tą metodą swoją własną książkę kucharską. Wykorzystaj do tego kupiony zeszyt lub podkładki podobne jak te w albumie. Możesz stworzyć książkę od podstaw lub jedynie udekorować. W tym wypadku używać możesz nie tylko specjalnych elementów, ale także opakowań produktów, których potrzebowałaś podczas gotowania. Możesz zrobić specjalne karty oddzielające zupy od drugiego dania czy deserów. Możesz stworzyć dodatkowe karteczki z adnotacjami czy zostawić miejsce na dopiskę. Wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Kartki

W tym wypadku również dostępny szeroki asortyment. Możesz przebierać w rozmiarach, kolorach kartek, a także dodatkach. Na pewno znajdziesz coś neutralnego np.: kwiaty, filiżanki czy motywy geometryczne. Jednak nie będzie problemem stworzenie pamiątkowej karty ślubnej czy komunijnej. Obdarowany z pewnością doceni wysiłek jaki został włożony w wykonanie karty. Prezent taki będzie się również wyróżniał na tle kupnych, podobnych kartek.

Pudełeczka

Papierowe pudełeczka ozdobione metodą scrapbookingu będą nie tylko oryginalną ozdobą pokoju, ale także pomogą usystematyzować papiery i ogarnąć nieład. Dzięki nim zawsze chętnie odłożysz rzeczy w odpowiednie miejsce. Oprócz tego pudełko takie może być alternatywą dla torebek pakunkowych. Zrezygnuj z tandetnych kwiatków z napisem sto lat, jeżeli dasz komuś prezent w własnoręcznie wykonanym pudełku to samo ono będzie już niesamowitym, zaskakującym prezentem! Możesz zakupić do tego celu wykrojnik pudełko, który pozwoli Ci wyciąć, a następnie złożyć rozmaite, cudowne boxy.

Podsumowanie

Scrapbooking to bardzo efektowna metoda zdobnicza, która może stać się pasją. Jeżeli chciałabyś zaskoczyć zarówno siebie jak i znajomych oryginalnym efektem wizualnym zwykłych rzeczy warto się jej nauczyć.