Co jeść przed i po treningu?

co jeść przed i po treningu

Bycie fit jest nie tylko zdrowe, ale jest również modne. Na rynku pojawiają się więc nowe oferty zajęć, treningów. Do tego dołączają dietetycy ze swoimi idealnymi dietami potęgującymi pożądane efekty. Taki plan działania wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Kiedy nie dysponujemy wolną gotówką jesteśmy na straconej pozycji? Czy zdrowy tryb życia wymaga przede wszystkim inwestowania? Oczywiście, że nie. Zaczynając naszą przygodę ze sportem musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z żywieniem.

Podstawowe i ważne składniki odżywcze

Osoba aktywna fizycznie powinna dostarczać do organizmu przede wszystkim węglowodany, białka i tłuszcze. Składniki te biorą udział w pozyskiwaniu energii, budują nasze mięśnie powodując ich przyrost. Ilość poszczególnych składników jaką powinniśmy dostarczyć do organizmu zależna jest od intensywności i rodzaju treningu, a także efektu jaki chcemy uzyskać.

Nie uprawiaj sportu na czczo

Nawet jeżeli twoim celem jest zrzucenie wagi ten sposób się nie sprawdzi i będzie destrukcyjny dla twoich mięśni. Zakładasz, że przez brak odpowiednich składników potrzebnych do uzyskania energii w proces ten zostanie zaangażowana odłożona masa tłuszczowa. Nic bardziej mylnego. Pierwszym wykorzystanym do tego składnikiem będzie białko mięśniowe. Spowoduje to zmniejszenie mięśni, a twoje ciało z czasem będzie mniej jędrne.

Kiedy jeść?

Termin „jedzenie przed treningiem” jest niekonkretny i może być źle zrozumiany. Nie powinniśmy jeść przed samym wysiłkiem, gdyż może spowodować to sensacje żołądkowe, kolkę. Ociężałość po posiłku zmniejszy naszą wydajność, a część energii przeznaczona będzie przede wszystkim na trawienie, dodatkowo potrzebne do treningu składniki nie zostaną odpowiednio przyswojone. Optymalnie powinniśmy zjeść posiłek na 3-4 godziny przed treningiem. Posiłek ten powinien być zbilansowany tj. zawierać zarówno białka, tłuszcze jak i węglowodany. Niektórzy twierdzą, że z naciskiem na ostatni z tych składników.

Przykładowe posiłki

Możemy łączyć produkty w najróżniejsze kombinacje. Najważniejsze, by przyswoić odpowiednią ilość potrzebnych substancji. Składniki, z których skomponować możemy posiłek to m.in.
– łosoś
– indyk
– kurczak
– bataty- niezależnie w jakiej formie, mogą być pieczone, gotowane na parze, wedle uznania
– masło orzechowe- w formie naleśników pełnoziarnistych czy jako dodatek do mięsa
– ryż- w tym wypadku chyba nikt nie ma wątpliwość, ryż z kurczakiem to danie obecne w kulturze masowej kojarzone (czasem prześmiewczo) z kulturystyką i robieniem masy. Jest to pełnowartościowy posiłek.
– Jajka- źródło białka, może być stosowane jako dodatek, lub jako zamiennik mięsa dla wegetarian. Pamiętajmy, że jednak, aby dostarczyć ilość składników odżywczych równoważną porcji mięsa należy zjeść odpowiednią ilość tego produktu.
Ponadto warto, aby nasze posiłki zawierały jak największą ilość owoców i warzyw.

Co jeść po wysiłku?

Produkty, które powinniśmy jeść po treningu bardzo często pokrywają się z tymi sprzed treningu, gdyż tak naprawdę najważniejsze, niezależnie od tego kiedy jemu, jest to, by nasze posiłki były pełnowartościowe i odpowiedniej jakości. Jednak po wysiłku należy dostarczyć przede wszystkim białka i węglowodanów, które pomogą w regeneracji organizmu.

Kiedy jeść po treningu?

Od razu po posiłku możemy wypić koktajl białkowy. Dać swojemu organizmowi „zastrzyk” energii, który pomoże mu w regeneracji. Jednak na zjedzenie pełnego posiłku powinniśmy poczekać ok. 0,5-1 h. Będzie to optymalny czas, który pozwoli uregulować oddech, pracę serca i podczas spożywania posiłku pozwoli skupić się organizmowi w pełni na przyswajaniu składników odżywczych.

Co jeść?

Jak już było wyżej wspomniane, najważniejsze, by posiłek był pełnowartościowy. W tym posiłku zadbajmy szczególnie o dostarczenie organizmowi dodatkowych witamin w postaci owoców i warzyw. Odpowiednio uzupełnijmy też płyny. Możemy zjeść:
-cielęcinę
-indyka lub kurczaka
świetny dodatek stanowić będzie makaron pełnoziarnisty, ryż czy kasza. W tym posiłku sprawdzi się szpinak, fasola lub ciecierzyca.

Dbanie o zbilansowaną dietę to podstawa udanego i efektywnego treningu. Nie jest to jednak tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze, by nie zapychać się śmieciowym jedzeniem i dostarczać organizmowi składników, których potrzebuje.

Related posts

Leave a Comment